Репортер » Новини » Образ України в Європі очима кременчужан

Образ України в Європі очима кременчужан

26-08-2011, 16:00
 (голосів: 0)
Європа переорієнтовує свій інтерес з України на Африку. Відтепер там будуть розвивати демократію. Наша ж держава на 20-му році незалежності впевнено здобуває в очах європейців образ безнадійно корумпованої…
Дві кременчужанки, одна з яких живе в Парижі більше десяти років, а друга цим літом з’їздила у Страсбург на навчання, повернулись із Франції з однаковим враженням.


Образ України в Європі очима кременчужан
Європа переорієнтовує свій інтерес з України на Африку та Туніс. Відтепер там будуть розвивати демократію та спрямовувати основну фінансову підтримку, – з таким враженням зі Страсбурга повернулася Оксана Гуйда, депутат Кременчуцької міськради, яка нещодавно побувала у Франції, в Європарламенті, в рамках проекту Школи політичних студій. І це при тому, що Україна головує в Раді Європи…

Ставлення до України з боку різних країн певною мірою можна також було прозондувати, поспілкувавшись із учасниками проекту. «Як не дивно, нам було досить складно порозумітися з росіянами. Вони ні з того, ні з сього почали доводити, що української мови як такої не існує», – згадує Оксана Гуйда. – А коли ми нам таки вдалося їх переконати в хибності підходів, все одно залишалась якась зверхність: ну, добре, мовляв, розмовляйте ви своєю мовою… Хоча серед делегації було двоє пітерських журналістів, які демонструвати глибоке розуміння процесів, які відбуваються в нашій країні. Що ми так само, як і Росія, рухаємось у бік диктатури».

Натомість дуже тепле ставлення до українців з боку громадських активістів Білорусі та Молдови, каже Оксана: «Вони перебувають ще в якійсь ейфорії, рожевих окулярах щодо нашої помаранчевої революції».

У Страсбурзі українці зустріли землячку… в Європейському Суді

Українці знають Страсбург, бо часто звертаються до Європейського Суду з прав людини.
Оскільки наша держава є членом Ради Європи, вона представлена і в європейській судовій системі. Суддю з України Ганну Юдківську обирали таємним голосуванням європарламентарі. Суддя з України розглядає усі справи підряд, без огляду на географію.

Оксана Гуйда говорить: зустріч із землячкою була дуже приємною, бо вона постійно цікавиться ситуацією в країні й відкрита до спілкування. Ганна Юдківська зацікавлена в тому, щоб земляки були більше поінформовані про особливості роботи Європейського Суду, бо в такому разі вони зможуть відстояти свої права, а суд – нормально працювати.

Загалом же Україна на третьому місці за кількістю звернень саме до Європейського Суду.
Однак, 80% цих звернень навіть не беруться до розгляду. «Основна причина в тому, що наші люди не знають процедур, – каже Оксана Гуйда. – Найчастіше причиною відмов є те, що українці не вичерпали всі можливості вітчизняного правосуддя. Якщо розраховуєш на допомогу, потрібно бути юридично підготовленим до тамтешніх вимог».

У Францію українцям потрапити дуже складно

Образ України в Європі очима кременчужан

«Франція – країна, в яку українцям дуже складно потрапити. Тому наших співвітчизників там дуже мало, (за нашими підрахунками приблизно 30 тисяч на 67 мільйонів населення), – розповідає Людмила Синельова, кременчуцька журналістка, яка виїхала до Парижу на постійне місце проживання більше 10 років тому. Нині вона працює в українській редакції «Німецької хвилі», До України прибула, аби взяти участь у Світовому конгресі українців, що відбувся в Києві напередодні 20-річчя Незалежності.

«Квота в’їзду емігрантів до Франції дуже обмежена, – пояснює Людмила Синельова. – Й Україна не належить до переліку пріоритетних країн. Не тому, що ми, українці, є такими поганими. А тому що Франція має колоніальне минуле, за яке вона розплачується сьогодні. Пріоритет надається африканським країнам. Еміграція звідти настільки масивна, що зупинити її, просто ставлячи кордони й відштовхуючи кораблі, що пливуть у Францію, Італію, Грецію – неможливо. Тому ЄС розробляє перспективні плани допомоги, сподіваючись: якщо відбуватиметься економічний розвиток цих країн, підвищуватиметься рівень доходів громадян, це дещо зупинить рівень від’їзду до Європи.

В Парижі дуже цінують наших земляків, про яких Полтавщина ледь пам’ятає

«Загалом нараховують три хвилі української еміграції у Франції: перша – ще дореволюційна, – розповідає Людмила Синельова. – Коли приїжджали на навчання студенти, художники. Скажімо, в Парижі з 1870 року жила відома на весь світ художниця Марія Башкірцева, що родом із Полтавщини. Її малюнки є навіть в галереї д’Орсе – національному музеї мистецтв.

Тут же, в Парижі, знаходиться й могила ще одного непересічного нашого земляка – Симона Петлюри. Як не дивно, на Батьківщині досі не змогли оцінити цю постать. Хоча єдиний його гріх полягав у тому, що виступав за незалежність України. Ще тоді, 75 років тому, коли Петлюра був убитий агентом ГПУ, на його похорон з’їхалися представники дипломатії багатьох європейських країн.
До речі, приміщення лікарні Шаріте, де колись помер Петлюра, зараз віддали громаді Української греко-католицької церкви. В Парижі є музей Петлюри, в бібліотеці, що носить його ім’я, зберігається газета «Тризуб», яку він видавав у вигнанні.

Наступна хвиля еміграції до Франції – коли Сталін за угодою з Гітлером в 1939 році захопив Західну Україну. Багато українців, що опинилися на території Польщі, не витримуючи страшних визисків, втікали далі на Захід. До речі, багато цих українців до Франції за контрактами. Це були переважно робочі, які влаштувавшись на шахти, на металургійні заводи та в сільське господарство.

– Наскільки вони змогли реалізуватись у Європі? Вони залишились робітниками чи якось просунулися кар’єрними сходинками?

– Вони лишилися робітниками, майже всі. Але заклали основу для майбутнього своїх дітей, дали їм освіту, створили матеріальний фундамент. Ці люди мріяли повернулись в Україну. В усіх спогадах, які мені доводилось читати, вони говорять про наміри заробити гроші, щоб придбати землю (бо багато з них за походженням були селянами). Але бачачи політику розкуркулювання, яка почалася в Україні, вони були змушені лишитися на Заході. Бо ті, хто послухав заклики радянського уряду і повернулися – втратили все. Багато з них потім перебралися до Канади.
Ще була певна кількість гостарбайтерів, частина з яких також згодом переїхала до Канади та Бразилії, а хтось лишився у Франції.

Вигнати наших заробітчан італійки вимагали навіть у папи Римського

Ну, і третя, найбільш масова хвиля еміграції з України – це 90-ті роки. Нас називають економічними емігрантами або заробітчанами. У Франції порівняно з іншими країнами заходу українців – до десятка тисяч. Найбільше емігрантів з України цього періоду – в Португалії. Там мільйон українців на вісім мільйонів португальців!

Ця країна прихильна до українців. Вважає їх порядними, роботящими, надійними. І донедавна українцям оформляли папери, тобто легалізували їх як працівників, і навіть видавали кредити. Все зупинилось два роки тому через економічну кризу. Португалію криза зачепила дуже серйозно, разом із Грецією та Іспанією.

В Португалії дуже швидкими темпами розвивалось будівництво і наші земляки працювали переважно на будовах. Але, як це не сумно, найбільше проблем українцям у Португалії створювали… саме наші співвітчизники. Українська мафія була дуже розвиненою. Якщо тільки людина укладала договір про працевлаштування не з португальськими фірмами, а з українськими, дуже часто ці посередники відбирали у робітників паспорти й перетворювали їх на рабів. Треба було знати, як не потрапили в цю мережу.

– Італія теж була досить прихильною до українців? Чи ні?

– Я би сказала, італійські чоловіки прихильні до українок. Бо жінки Італії колись же навіть ходили до Ватикану, вимагаючи від папи Римського, щоб усіх українок депортували.

– Це не анекдот? Це правда?

– Це правда! Було це, щоправда, давненько, років десять тому. Загалом Італія – друга країна за кількістю емігрантів з України третьої хвилі. Потім іде Іспанія. Якщо в Португалії працювали переважно чоловіки, то в Італії робота в основному для жінок – догляд за людьми похилого віку. Бо найняти українку набагато дешевше, ніж віддавати свого родича в будинок для престарілих. Ну, а життя є життя. Українські жінки намагаються якось прилаштуватися. І часто італійки невдоволені нашими землячками.

– А в Іспанії таких проблем не було?

– Про Іспанію не чула. Там робота переважно в сільському господарстві. Я знаю чимало наших, які там створили хороші громади, хороші громади з церквою, з українськими суботніми школами...

– Все таки на заробітки виїжджало багато людей з вищою освітою…

– У Франції ми проводили соціологічне дослідження. Дійсно, більше половини наших співвітчизників – люди з вищою освітою. Багато хто працює медсестрами, дехто лікарями. Хоча підтвердити свій диплом там досить складно, бо доводиться вчитись і якось виживати. Людям просто не вистачає часу, вони не можуть знайти кілька зайвих годин на перенавчання.
Більшість українців саме нашої емігрантської хвилі – аполітичні. Хоча в українських виборах участь беруть. Завдяки посольству України у Франції, яке не вимагає документів на підтвердження права перебування в країні (українського паспорта, навіть з простроченою візою, цілком достатньо).
Але мушу відзначити, що українці, народжені у Франції, значно більш патріотичні й політично активні.

– За чим найчастіше приходять наші земляки до української громади?

– Найперше, за спілкуванням. Людям просто хочеться почути українську мову.
Також ідуть до української церкви. Оскільки багато вихідців із Західної України, то чимало вірян Української греко-католицької церкви. Хоча є й православні. Я, наприклад, хочу в невеличкий православний храм.

Ну, і звертаються за допомогою у вирішенні певних організаційних питань, аби інтегруватися в суспільство. Народжені у Франції намагаються допомагати. Також українська громада збирає гуманітарну допомогу для українських інтернатів…

Образ України як корумпованої держави стійкий у очах європейців

– Образ України, як корумпованої держави, присутній у Європі?

– Так, і досить виразно. Друга яскрава ознака – відкат демократичних засад, які були створені за період президентства Ющенка. Це настільки видно. Й Україна дуже втрачає в цьому плані.

– А з позитивних які асоціації у французів про Україну?


– На жаль, небагато. Футбольні клуби – і «Динамо», і навіть львівські «Карпати». Все одно Нещодавно львівські футболісти приїжджали в Париж, грали з уславленою французькою командою «Парі Сен-Жермен», і хоч трішки програли (два голи), але французи з інтересом відвідали матч і відкрили для себе цю команду.

Ще цього року в Бурже Україна як держава мала свій стенд. Представила кілька своїх авіапідприємств. І хоча поки що їм не вдається конкурувати з американськими авіабудівельними компаніями, але вони є, присутні, і це вже перший крок.

Хоча мушу відзначити: я часто відвідую міжнародні виставки (в передмісті Парижа є другий за значимістю в Європі експоцентр, що працює цілий рік і куди збираються найсолідніші представники тієї чи іншої галузі) і, на жаль, Україна там дуже-дуже слабко там представлена. Шкода, що навіть мало їдуть просто подивитися: що виставляє світ? А що ми можемо запропонувати? Наша громада готова була би допомагати в цьому українському бізнесу. Якщо є підприємці, які хочуть розвиватися, то, на мою думку, варто рухатися не в бік Китаю. Все таки найкращі технології в Європі.

Юлія Билина

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрованний користувач
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм именем.

Хочеш коментувати новину?

Створи тему на форумі

Кожна людина, підприємство чи організація, згадана в наших публікаціях, має право на відповідь.

Надішліть листа з текстом, який би Ви хотіли оприлюднити, вказавши своє ім’я та прізвище, а також посилання на новину чи інформацію, на поштову скриньку: reporter@rkr.in.ua

Анонімні листи не розглядаються

Будемо також вдячні за доповнення чи уточнення новин

   
 

Партнери сайту

 
 
Програма Плюс
 
   
 

У вигляді календаря

«    Липень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

У вигляді списку

Червень 2019 (3)
Травень 2019 (31)
Березень 2019 (1)
Лютий 2019 (35)
Січень 2019 (47)
Грудень 2018 (64)
 
   
 

Корисні телефони

 
   
   
   
 

Курс валют

 
 
Загружаємо курс доларавід minfin.com.ua…
 
   
   
 

Скачати

 
 
Перейменовані вулиці Кременчука
pereymenovan-vulic-kremenchuka.docx [29.44 Kb] (завантажень: 308)
Заява про реєстрацію бази персональних даних
скачати безкоштовно zayava.doc [252 Kb] (завантажень: 294)

Про доступ до публічної інформації
Закон України
zakon.doc [121.5 Kb] (завантажень: 228)
 
   
 

Партнери сайту


МагаполисБизнес-атлас Кременчука
 
Медіа-центр "Репортер"
Тел. для пропозицій: (0536)780879
Разробка сайту web-студія СтроимWeb
Використання опублікованої на сайті інформації у будь-якій формі можливе виключно з посилання на сайт http://rkr.in.ua. Обов’язковим є також посилання у вигляді гіперссилки на сайт «Репортер» http://rkr.in.ua, відкритої для пошукових систем, під час цитування інформації сайту з інших ресурсів.