Репортер » Новини » Ушанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателісти

Ушанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателісти

29-10-2018, 21:09
 (голосів: 0)
Ушанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателісти
Поки що філателістична спілка зіткнулася з труднощами, оскільки потрібні дозволи усіх родичів загиблих захисників, говорить голова спілки Володимир Скляр. Але колекціонер вірить, що вдасться втілити мрію в життя. Окрім того, філателісти розшукують відомості про фотографів, що працювали в Кременчуці сто років тому. А також героїв Першої світової війни…

– Ідея ця виникла давно, майже відразу після початку війни на Донбасі, розповідає Володимир Скляр, голова Кременчуцького відділення Спілки філателістів України. – Цього року ми вже випустили конверт із портретом нашого земляка, заслуженого майстра народної творчості України Юрієя Нечая. Бо вважаємо, що слід пропагувати подвиг наших земляків. А тепер ще хотіли зробити конверти, присвячені кожному загиблому в АТО кременчужанину. Однак, поки що ця тема якось не рухається. Можливо, тому що ще надто болюча. Потрібні ж дозволи від родичів кожного героя. Поки що я маю дозвіл лише від племінниці Вадима Пугачова. Зверталися до міської влади, але поки що вона думає…

Ушанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателістиУшанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателістиУшанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателістиУшанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателісти
Днями міський голова Віталій Малецький вручив Володимиру Скляреві подяку за участь в організації філателістичної виставки на День міста. Володимир Миколайович розповідає: на виставці біля краєзнавчого музею дійсно були унікальні екземпляри. Адже цього року Україна відзначає кілька грандіозних дат – 100-річчя з дня появи українських грошей та марок, століття утворення першої державності – Української народної республіки. Кременчуцькі філателісти долучилися до всеукраїнського руху, зумівши відшукати унікальні документи. Зокрема, якщо в Києві на виставці «Укрфілекспо 2018» держава в особі «Укрпошти» представляла нові марки, присвячені шагам – таким собі маркам-грошам, то кременчуцькі філателісти випустили конверт із зображенням тих марок і знаків поштової оплати, які приходили в Кременчук на поштових листівках і конвертах, або виходили з міста. А ще кременчужанам вдалося відшукати… кременчуцькі гроші.

– Ми випустили конверт, на якому зображені кременчуцькі бони – такі собі гроші місцевого значення. Річ у тому, що після революції 1917 року, коли почала валитися державна система й влада змінювалася дуже швидко, гроші почали втрачати вартість та й теж постійно змінювалися… Тоді місто, щоб захистити своїх громадян, випустило такі собі кредитні білети – бони, ніби гарантуючи своїм авторитетом, що ці гроші можуть бути прийняті в якості знаків оплати. Такі бони тоді випускали багато міст України.

Також нам вдалося знайти печатку Кременчуцької земської управи. Ця печатка була дійсна усього півроку – з квітня по вересень 1918 року, в часи правління Українською Державою гетьмана Павла Скоропадського. Печатка не збереглася, але її відтиск залишився на посвідчення однієї з викладачок, що пройшла безкоштовні курси з української мови, відкриті при Гетьмані. Взагалі я вважаю, що період П.Скоропадського був дуже плідним для нашої держави, шкода, що він мало вивчений і оцінений нами…
До речі, на конверті міститься також і зображення самої Кременчуцької земської управи.

Розшукують кременчужан, пов’язаних із першою світовою

Філателісти розшукують також інформацію про кременчужан, які відзначилися як учасники Першої світової війни.

«Наближається ще одна цікава дата: 11.11 світ відзначатиме 100-річчя, як закінчилася Перша світова війна, – говорить Володимир Скляр. – Ми знайшли двох активних учасників тієї війни серед кременчужан. Одному із них – Іванові Бруску, корінному крюків’янину, присвятили конверт. Іван Бруско – один із перших авіаторів тодішньої російської імперії. Закінчив Варшавську школу льотчиків, літав на перших у світі літаках сто років тому – «Фарманах» та «Ньюпортах». Під час першої світової війни потрапив до німецького полону. Однак, після закінчення війни повернувся додому. Тут, у Крюкові, й похований.

Ушанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателісти
Ще дуже цікава доля єврейського художника кременчуцького походження Мане-Каца, який також намагався повоювати під час Першої світової, але вже будучи громадянином Франції. Наша спілки випустила картмаксимум, присвячений творчості Мане-Каца. Картмаксимум – це така художня поштова листівка, що містить максимум інформації. Так от, Еммануїл (Мане) Кац народився в Кременчуці в 1894 році. Він мав дивовижну долю. Його батько був служкою в кременчуцькій синагозі. Отримавши традиційну єврейську освіту, хлопець захопився малярством, поїхав навчатися до Вільно (сучасна назва – Вільнюс). Потім переїхав до Франції, саме там уже став відомим як Мане-Кац (Mané-Katz). На початку Першої світової війни намагався записатися до Французького іноземного легіону, але не потрапив туди через свій низький зріст. Під час громадянської війни повернувся до України. Тут, зокрема, у 1918–1919 роках викладав у Харківській академії красних мистецтв. Брав активну участь в угрупованнях авангардного мистецтва. У 1921 році виїхав до Берліна. Наступного року оселився у Парижі, згодом отримав французьке громадянство.

Ушанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателісти
Уже коли почалася Друга світова, таки потрапив до французької армії. Після полону та вдалої втечі, перебрався до США. Звідти вже подорожував світом. Значна частина творів Мане-Каца пов'язана з єврейською тематикою: пейзажі Палестини, єврейські типи, сюжети, навіяні юдейською історією та релігією, також займався експериментами зі скульптурами. Помер у Ізраїлі в 1962 року, в тамтешньому місті Хайфа зберігаються його картини в музеї художника.
Ми випускали кармаксимуми, коли «Укрпошта» презентувала марки серії «Національні меншини України». Першими були євреї, потім роми. Цього року – греки. Ми зацікавлені в пошуках відомих кременчужан. Зокрема, серед єврейського населення знайшли 70 видатних діячів культури, мистецтва, науки. Наприклад, всесвітньовідомий композитор і музикант Дмитро Тьомкін. Про нього зараз добре відомо. Дмитру Тьомкіну ми також присвятили картмаксимум. І відомому співакові Леоніду Утьосову, що співав у Кременчуці.

…а також дореволюційних фотографів

У нас збереглася величезна колекція дореволюційних фотографій Кременчука. І нам вдалося встановити прізвища 42 фотографів, які робили ці знімки. Майже усі з них – євреї. Маємо задумку випустити набір фотографій, присвячених саме цим фотографам. Я навіть зустрічався із нащадком одного із таких фотографів – Зільбельберга. Однак, відомостей про нього в родині майже не збереглося. Будемо вдячні кременчужанам, якщо хтось відгукнеться й допоможе нам якось цікавою інформацією про дореволюційних фотографів».

Ушанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателістиУшанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателістиУшанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателістиУшанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателісти
Загалом кременчуцька спілка філателістів випустила дуже багато конвертів, присвячених різним історичним подіям та особам, що уславили рідне місто. Серія так і називається «Краса і велич Кременчука». Тут тобі й перший швидкісний двосистемний електропотяг «Тарпан» (якому «Укрпошта» навіть присвятила минулого року окрему марку), й Клуб імені Котлова, різні ансамблі, митці, художники, Кременчуцькі плавні з їхніми червонокнижними мешканцями і навіть сучасні мурали, що з’явилися після Революції гідності.

Ушанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателісти
«Маю намір випустити конверт, присвячений рідному брату відомого педагога Антона Макаренка – Віталію, – розповідає Володимир Скляр про найближчі плани. – Наскільки я зрозумів, це була дуже талановита людина – він і музикант, і художник, і фотограф. Був скрипалем, у Франції мав власне фотоательє. А навчався в юності тут, в Кременчуці. Але так сталося, що він служив у контррозвідці «білої армії», тож коли прийшли більшовики, змушений був утікати на Захід. Інакше його б просто розстріляли. Він же книгу написав «мій брат Антон Семенович». До речі, його рідною онукою є відома російська актриса Катерина Васильєва. Її матір Олімпіаду взяв на виховання Антон Макаренко після втечі брата за кордон. Зараз думаємо, до якої дати випустити конверт, щоб «Укрпошта» проводила спецпогашення, певною мірою пов’язане тематично».

Конверт, присвячений дідові

Володимир Скляр показує конверт, випущений на честь його діда Феофана Скляра.
«Знайшов документи, що мій дід, Феофан Ількович, був вагонобудівником із 1937-го року, – розповідає». Загинув він у 1943 році, коли Червона армія визволила Кременчук. Усіх його хлопців-односельців фактично кинули на смерть через те, що вони не воювали з фашистами. В штикову атаку… Мовляв, ви, гади, німцям служили, то тепер кров’я покутуйте провину.

Ушанувати загиблих земляків-воїнів АТО збираються кременчуцькі філателісти
А чому не воювали хлопці? Бо мій дід хворим був. А коли з хлопцями із технікуму йшли у військкомат проситися на фронт, то там казали: не поспішайте, вчіться, такі спеціалісти тут потрібні, прийде час – вас заберуть…


А потім якось прокинулися зранку – а вже немає артилеристів, які стояли під Кременчуком. Місто потрапило в оточення дуже швидко. Багато людей навіть не змогли вибратися. А потім їх ворогами зробили. Через тиждень після того, як відправили на фронт, мій дід загинув. Я був на його могилі.

Потім знайшов відомості, що з дідового села (Костянтинівка, Онуфріївського району Кіровоградської області) майже половина чоловіків були вбиті у перший тиждень. Їм навіть форми не давали… Отак ми й пізнаємо історію через філателію».

Розмову вела Юлія Билина

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрованний користувач
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм именем.

Хочеш коментувати новину?

Створи тему на форумі

Кожна людина, підприємство чи організація, згадана в наших публікаціях, має право на відповідь.

Надішліть листа з текстом, який би Ви хотіли оприлюднити, вказавши своє ім’я та прізвище, а також посилання на новину чи інформацію, на поштову скриньку: reporter@rkr.in.ua

Анонімні листи не розглядаються

Будемо також вдячні за доповнення чи уточнення новин

   
 

Партнери сайту

 
 
Програма Плюс
 
   
 

У вигляді календаря

«    Липень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

У вигляді списку

Червень 2019 (3)
Травень 2019 (31)
Березень 2019 (1)
Лютий 2019 (35)
Січень 2019 (47)
Грудень 2018 (64)
 
   
 

Корисні телефони

 
   
   
   
 

Курс валют

 
 
Загружаємо курс доларавід minfin.com.ua…
 
   
   
 

Скачати

 
 
Перейменовані вулиці Кременчука
pereymenovan-vulic-kremenchuka.docx [29.44 Kb] (завантажень: 308)
Заява про реєстрацію бази персональних даних
скачати безкоштовно zayava.doc [252 Kb] (завантажень: 294)

Про доступ до публічної інформації
Закон України
zakon.doc [121.5 Kb] (завантажень: 228)
 
   
 

Партнери сайту


МагаполисБизнес-атлас Кременчука
 
Медіа-центр "Репортер"
Тел. для пропозицій: (0536)780879
Разробка сайту web-студія СтроимWeb
Використання опублікованої на сайті інформації у будь-якій формі можливе виключно з посилання на сайт http://rkr.in.ua. Обов’язковим є також посилання у вигляді гіперссилки на сайт «Репортер» http://rkr.in.ua, відкритої для пошукових систем, під час цитування інформації сайту з інших ресурсів.