Репортер » Новини » Відомий ізраїльський політик має кременчуцьке коріння

Відомий ізраїльський політик має кременчуцьке коріння

28-09-2017, 12:26
 (голосів: 24)
Відомий ізраїльський політик має кременчуцьке коріння
Моше Яалон, донедавна - міністром оборони Ізраїлю, а нині - один із претендентів на прем'єрське крісло, має не просто українське, а кременчуцьке походження.

Популярний ізраїльський політик Моше Яалон, який після своєї відставки в 2016 році з поста міністра оборони пообіцяв боротися за крісло прем'єр-міністра Ізраїлю, має кременчуцьке коріння. Про це стверджує інтернет-видання "Вектор Ньюз", посилаючись на дослідника-краєзнавця кременчуцького походження Бориса Шепетовського.

Дослідник історії єврейської громади міста Кременчука Борис Шепетовський, в роботі над книгою «Иерусалим в Украине» користувався спогадами колишнього мешканця цього наддніпрянського міста Авраама Смолянського.

У передмові краєзнавець зазначив, що 252 сторінки їх рукописного тексту передав йому онук автора. Ним виявився не хто інший, як 23-й міністр оборони і 3-й міністр стратегічного планування Держави Ізраїль Моше («Бугі») Яалон, зображений на фото з авторським екземпляром книжки «Иерусалим в Украине» в руках.

Відомий ізраїльський політик має кременчуцьке коріння
Дід майбутнього міністра оборони Ізраїлю Авраам (Абрам) Смолянський народився 6 липня 1869 року у правобережній частині міста Кременчука - посаді Крюків. При народженні батьки назвали його Авраамом бен Цві, тобто Авраамом сином Цві. У ті часи єврейське ім’я Цві ототожнювали з слов’янським іменем Григорій. Тому не дивно, що в архівному «Списку виборців іудейського віросповідання, які мають право брати участь у першому міському виборчому з’їзді по місту Кременчуку, Крюкову і Градизьку», складеному 16 липня 1912 року у зв’язку з виборами до Державної Думи Росії, а також у «Списках осіб, які мають право бути обраними у присяжні засідателі за 1913, 1914, 1915, 1916 роки по Кременчуцькому повіту», він фігурує, як «Смолянський Абрам Гершевич, купець, міщанин» (цитується за «Базой данных жителей Кременчуга и Кременчугского уезда» )

Дослідник Борис Шепетовський вважає: наведені архівні відомості спростовують помилку, допущену у біографіях Моше («Бугі») Яалона, написаних з використанням російськомовної версії «Вікіпедії». Справжнє прізвище його дідів і батьків було не «Смілянські», «Смилянські» чи «Смелянські», а саме «Смолянські».

Родина Смолянських займалась торгівлею паливно-мастильними матеріалами, виконуючи замовлення Крюківських вагоноремонтних майстерень Харківсько-Миколаївської залізниці (зараз Крюківський вагонобудівний завод) та інших підприємств міста. Очевидно справи у Авраама Смолянського йшли успішно. Його торгова лавка згодом розмістилась у центрі Кременчука на престижній вулиці «Міщанській». Він був добропорядною набожною людиною, регулярно відвідував головну Хоральну синагогу міста, щотижня робив там пожертви. На початку ХХ століття у сім’ї Смолянських народився хлопчик Давид, якому судилося стати батьком майбутнього військового і державного діяча Ізраїлю. Можливо подальше життя цієї єврейської родини у Кременчуці так розмірено та спокійно протікало б і надалі, якби не Перша світова війна й буремні революційні події 1917 року.


З початком Першої світової війни в сім’ї Смолянських з’явився кадровий військовий. Ним став Цві Почтарь – рідний брат дружини Авраама Смолянського.

Він народився 25 травня 1888 року у селі Кобелячок Кременчуцького повіту, але коли подорослішав - переїхав до сестри. Коли високий й статний Цві Почтарь опинився на фронті, його відразу ж зарахували до гренадерської частини. То були відбірні елітні підрозділи, призначені для штурму ворожих укріплень. За проявлені у боях мужність і героїзм він був нагороджений Георгіївським хрестом, що підтверджується архівними матеріалами Ізраїлю.

Майбутньому військовому і державному діячу Ізраїлю не довелося бачити й спілкуватися зі своїм героїчним родичем, стверджує "Вектор Ньюз".

Але розповіді про нього супроводжували все дитинство і юність Міші Смолянського, багато в чому обумовивши обраний ним життєвий шлях. Він народився 23 червня 1950 року в Кирьят-Хаїмі поблизу Хайфи, у сім’ї вихідців з України. Його дід, кременчуцький купець Авраам Смолянський, у середині 20-х років минулого століття прийняв рішення разом із усією родиною переселитися на землі Ізраїлю. Там його син Давид зустрів матір майбутнього міністра. Батья Смолянська (у дівоцтві Зільбер) родом з Галичини. На окупованій нацистами території України вона пережила жахіття Голокосту і виїхала до Ізраїлю після закінчення Другої світової війни. Фахівці, які професійно досліджують проблеми Голокосту в Україні, переконані, що вижити у тих умовах вона могла лише за підтримки місцевого населення.

1967 року у 17-річному віці Міша Смолянський змінив прізвище на «Яалон» для того щоб засвідчити прагнення ідентифікувати себе з ідеєю розбудови Держави Ізраїль. Тоді ж за твердість характеру і напористість він отримав від друзів прізвисько «Бугі», що перекладається з івриту як «каток». З того часу у всіх офіційних документах він фігурує вже не як Міша Смолянський, а як Моше («Бугі») Яалон. Доки 1968 року молодого «Бугі» не призвали на строкову армійську службу, йому довелося попрацювати у кібуці – ізраїльській сільськогосподарській комуні. Там він спочатку трудився у корівнику, а згодом трактористом. Звільнившись 1971 року з військової служби у званні старшого сержанта, Моше Яалон повернувся до мирного життя, про військову кар’єру не помишляв, одружився і два роки працював трактористом в сусідньому кібуці. Але з початком арабо-ізраїльської війни 1973 року він знову був призваний до війська, брав участь у захопленні Суецького каналу. Після її закінчення «Бугі» з відзнакою закінчив офіцерські курси і з того часу пов’язав своє життя з армією.

Війна Судного дня виявилась для Моше Яалона не останньою. Наприкінці 70-х років він вдосконалював свій професіоналізм на посаді командира спецпідрозділу 35-ї парашутно-десантної бригади «Цанханім» - елітної частини, укомплектованої добровольцями. Потім був призначений заступником командира одного з найбільш засекречених спецпідрозділів Генерального штабу ЦАХАЛ «Сайерет Маткаль», призначеного для ведення бойових дій за межами Ізраїлю.

Керувати бійцями, які мають декілька військових спеціальностей – від підводника-підривника до парашутиста-десантника, було непросто, бо командир повинен ні в чому не поступатися підлеглим, показуючи їм приклад успішного бою. Але саме у складі «Сайерет Маткаль» під час першої ліванської війни 1982 року «Бугі» проявив свої лідерські якості.

Потім була служба командиром батальйону, тяжке поранення 1985 року у сутичці з терористами, навчання після одужання у штабному коледжі Кімберлі (Велика Британія). Повернувшись на батьківщину, Моше Яалон був призначений вже командиром «Сайерет Маткаль». За той час, коли цей підрозділ очолював «Бугі», його бійцями було проведено принаймні дві успішні операції: 1988 року ліквідовано керівника військового крила палестинської організації ФАТХ Халіла Аль-Вазіра, відомого під іменем Абу Джихад, а 1989 року в Лівані захоплений духовний лідер терористичної організації «Хізбалла» шейха Обейда. Тієї самої «Хізбалли», яка зараз в одних окопах із російськими військами Володимира Путіна намагається втримати на своїх штиках диктаторський режим Асада у Сирії. Так що звання «полковник» і підвищення по службі Моше Яалон отримав цілком заслужено.

Наприкінці 80-х він закінчив факультет суспільствознавчих наук Хайфського університету. Протягом 1990 – 1995 років Моше Яалон командував бригадою, дивізією. 1995 року він був призначений керівником воєнної розвідки «АМАН», яка поряд із Загальною службою безпеки «ШАБАК» і зовнішньою політичною розвідкою «МОССАД», є однією з трьох основних ізраїльських спецслужб. 1998 року «Бугі» став командувачем Центрального воєнного округу, а 2002 року обійняв найвищу воєнну посаду в ізраїльських збройних силах - начальника Генерального штабу армії оборони Ізраїлю. Йому було присвоєно звання «генерал-лейтенант».

Відомий ізраїльський політик має кременчуцьке коріння

Стрімка й успішна військова кар’єра Моше Яалона несподівано для багатьох обірвалася 2005 року його гучною відставкою через розбіжності, що виникли з прем’єр-міністром Ізраїлю Аріелем Шароном в оцінках причин і наслідків уходу частин ізраїльської армії і поселенців із Сектору Газа. 2008 року «Бугі» розпочав самостійну політичну кар’єру. Вступивши в партію «Лікуд», він тричі обирався депутатом Кнесету, працював міністром стратегічного планування і віце-прем’єр-міністром (2009-2013), міністром оборони (2013-2016). Але 20 травня 2016 року Моше («Бугі») Яалон знову подав у відставку, мотивувавши це рішення «нехваткою довіри до прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньяху».

Завершивши військову кар’єру, Моше Яалон написав книжку спогадів «Довга коротка дорога», яку видав 2008 року. За майже 10 років, які минули з того часу, біографія автора поповнилась новими яскравими подіями і фактами, гідними нових мемуарів.

Після відставки з посади міністра оборони і депутата Кнесету популярний ізраїльський політик Моше Яалон пообіцяв вступити у боротьбу за керівництво державою: «На наступних виборах я збираюся поборотися за лідерство в Ізраїлі».


За матеріалами краєзнавців Олександра Нечитайла, Бориса Шепетовського, інтернет-видання "Вектор Ньюз"

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрованний користувач
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм именем.

Хочеш коментувати новину?

Створи тему на форумі

Кожна людина, підприємство чи організація, згадана в наших публікаціях, має право на відповідь.

Надішліть листа з текстом, який би Ви хотіли оприлюднити, вказавши своє ім’я та прізвище, а також посилання на новину чи інформацію, на поштову скриньку: reporter@rkr.in.ua

Анонімні листи не розглядаються

Будемо також вдячні за доповнення чи уточнення новин

   
 

Партнери сайту

 
 
Програма Плюс
 
   
 

У вигляді календаря

«    Травень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

У вигляді списку

Травень 2019 (24)
Березень 2019 (1)
Лютий 2019 (35)
Січень 2019 (47)
Грудень 2018 (64)
Листопад 2018 (111)
 
   
 

Корисні телефони

 
   
   
   
 

Курс валют

 
 
Загружаємо курс доларавід minfin.com.ua…
 
   
   
 

Скачати

 
 
Перейменовані вулиці Кременчука
pereymenovan-vulic-kremenchuka.docx [29.44 Kb] (завантажень: 291)
Заява про реєстрацію бази персональних даних
скачати безкоштовно zayava.doc [252 Kb] (завантажень: 289)

Про доступ до публічної інформації
Закон України
zakon.doc [121.5 Kb] (завантажень: 222)
 
   
 

Партнери сайту


МагаполисБизнес-атлас Кременчука
 
Медіа-центр "Репортер"
Тел. для пропозицій: (0536)780879
Разробка сайту web-студія СтроимWeb
Використання опублікованої на сайті інформації у будь-якій формі можливе виключно з посилання на сайт http://rkr.in.ua. Обов’язковим є також посилання у вигляді гіперссилки на сайт «Репортер» http://rkr.in.ua, відкритої для пошукових систем, під час цитування інформації сайту з інших ресурсів.