Репортер » Новини » Для чого збиратиме фінансові звіти комунальних підприємств, розповіла Лариса Гориславець

Для чого збиратиме фінансові звіти комунальних підприємств, розповіла Лариса Гориславець

11-05-2016, 15:13
 (голосів: 0)
Для чого збиратиме фінансові звіти комунальних підприємств, розповіла Лариса Гориславець
Другий рік підряд громадські активісти цікавляться, чи відповідають прибутки чиновників із їхніми витратами. Декларації запитували й у місцевих депутатів та прокурорів. Нині – черга керівників комунальних підприємств.

Листи і декларації у Лариси Гориславець, громадської активістки, що з минулого року цікавиться прибутками й видатками місцевої еліти, вже ледь вміщаються у великий ящик. «Не те, що ми хочемо рахувати чужі гроші, – каже Лариса. – Намагаємося запровадити нову культуру відносин влади й громади. Щоб публічні люди усвідомлювали, що вони є підзвітними громаді в усьому. Особливо, якщо причетні до прийняття рішень, розпорядження фінансами, комунальною землею, власністю тощо».

Проект «Декларатор» починався минулого року з того, що активісти збирали декларації про майновий стан депутатів міської ради (ще минулого скликання), а також кандидатів у депутати. «Ми подумали, що, на відміну від народних депутатів, декларації яких друкуються на сайті Верховної Ради, наші місцеві обранці інформації про свої доходи ніде не оприлюднювали. І їхні декларації можна взяти лише за місцем роботи. До міської ради подають свої декларації лише пенсіонери або службовці мерії. А ми хотіли провести своєрідний тест на відкритість депутатів.

– І що показав тест? Скільки депутатів виявилися готовими відкрити свої прибутки?

– У Кременчуцькій міськраді минулого скликання лише третина надала свої декларації. І то добровільно і за першим же проханням – буквально одиниці. Першою свою декларацію надала Вікторія Гончаренко. Хоча потім висловлювала невдоволеність, що оприлюднили її власність. Також одним із перших був Сергій Іванов із тодішньої фракції «Фронт змін». Хоча декларації Дмитра Кравченка (нинішній віце-мер. – «ПП») із тієї ж фракції ми так і не дочекалися. Також добровільно надав свою декларацію депутат Олег Максак.

– А чому ви вважали, що ця інформація є важливою для кременчужан?

– Якщо депутат іде у міську раду, він вважає нормальним подати декларацію у виборчу комісію. Але він не готовий оприлюднити свої доходи перед суспільством. Чому так? Кандидат іде до людей і розповідає їм, що хоче захищати їхні інтереси, буде їхнім представником у міськраді. Але при цьому не готовий бути підзвітним стосовно свого майна. Не готовий довести, що дійсно працює виключно на громаду, а не лобіює інтереси власного бізнесу.

Ми хотіли змінити оцю традицію, коли після виборів депутати забувають про виборців, закриваються від них. Зовсім інші традиції в Європі. І нам хотілося домогтися від депутатів усвідомлення необхідності бути публічними. Ми не збиралися порпатися у чужих статках, але хотіли побачити, що інформація в декларації відповідає способу життя людини. Тому що в місті всі на виду й виборці самі можуть зробити висновки, наскільки їхній депутат був чесний, заповнюючи декларацію. Я не вважаю, що багата людина – це погано. Якщо джерела її доходів відкриті й видно, що людина заробила гроші своєю працею, – вона молодець. Але якщо ми бачимо, що доходи применшені, то значить, депутат платить і мінімальні податки, не дбає про інтереси громади.

– Якісь були несподіванки, відкриття?

– У деяких депутатів було видно, що спосіб життя не відповідає задекларованим доходам. Тобто доходи применшувалися. З іншого боку, було приємно читати декларації тих політиків, що правдиво показували свої статки.

– А потім ви вирішили ще поцікавитися статками прокурорів і всяких інших правоохоронців…

– Так, подумали, що декларації чиновників та держслужбовців, які мають доступ до бюджету, приймають рішення, є навіть більш важливі, ніж депутатські. Бо держслужбовці живуть виключно за наші податки. Тому ми взяли до уваги міліціонерів, суддів, співробітників прокуратури. До речі, їхні декларації є на офіційних сайтах відомств. Але ними мало хто цікавиться. Ми дізналися, наприклад, що деякі судді мають по кілька автомобілів, двоє з них отримували подарунки по 100 тисяч гривень. Правда, ми не цікавилися походженням цих подарунків.

– Цього року ви беретеся за керівників комунальних підприємств…

– Комунальні підприємства взагалі є власністю територіальної громади міста. І, звичайно, мають бути підзвітними громаді. Ми цікавимося деклараціями керівників, бо тут часто буває конфлікт інтересів. Вони можуть працювати на якійсь взагалі «копійчаній» посаді, але мати ресурс, скажімо так, непогано тримати свій бізнес за рахунок додаткової послуги. І так керівник забезпечує собі пожиттєву ренту. Навіть якщо при цьому й не обкрадається бюджет, то такі схеми запроваджують механізми недобросовісної конкуренції й підприємництво у нас не розвивається. Людина, яка хоче чесно працювати, не має шансів пробитися через оцю клановість…

– Ви збираєтеся надсилати запити не лише на прибуткові підприємства? Берете усі підряд? У тому числі й заклади освіти, медицини, спорту, культури?

– Так, об’єктами нашої уваги будуть й усі комунальні заклади. Тому що навіть зовні неприбуткові заклади можуть мати додаткові ресурси. Можна ж, наприклад, здавати в оренду якесь приміщення або провести тендер для «своїх». Наша справа – оприлюднити декларації, а наскільки інформація, вказана в них, правдива – нехай роблять висновки самі мешканці міста. Є ж сусіди, знайомі, є врешті-решт соціальні мережі з фотографіями із курортів.

– Законодавчо ви зараз маєте усі гарантії отримати таку інформацію?

– Так. Зміни до законодавства, що набули чинності не так давно, дають право громаді на всю інформацію щодо розпорядження комунальною власністю, землею, фінансами комунальних підприємств тощо. Крім того, ми вже зрозуміли, як можна боротися з тими, хто хоче уникнути декларування своїх доходів. Необхідно просто системно вимагати інформацію й відстоювати громадські права. Не хочу, щоб «Декларатор» сприймали як проект, що полюбляє рахувати чужі гроші. Вважаю, що людина, яка йде на посаду, що утримується за кошти бюджету, повинна усвідомлювати: треба бути максимально відкритим. Бо ти живеш на гроші платників податків.

Розмову вела Юлія Билина

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрованний користувач
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм именем.

Хочеш коментувати новину?

Створи тему на форумі

Кожна людина, підприємство чи організація, згадана в наших публікаціях, має право на відповідь.

Надішліть листа з текстом, який би Ви хотіли оприлюднити, вказавши своє ім’я та прізвище, а також посилання на новину чи інформацію, на поштову скриньку: reporter@rkr.in.ua

Анонімні листи не розглядаються

Будемо також вдячні за доповнення чи уточнення новин

   
 

Партнери сайту

 
 
Програма Плюс
 
   
 

У вигляді календаря

«    Лютий 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 

У вигляді списку

Лютий 2019 (32)
Січень 2019 (47)
Грудень 2018 (64)
Листопад 2018 (111)
Жовтень 2018 (125)
Вересень 2018 (102)
 
   
 

Корисні телефони

 
   
   
   
 

Курс валют

 
 
Загружаємо курс доларавід minfin.com.ua…
 
   
   
 

Скачати

 
 
Перейменовані вулиці Кременчука
pereymenovan-vulic-kremenchuka.docx [29.44 Kb] (завантажень: 280)
Заява про реєстрацію бази персональних даних
скачати безкоштовно zayava.doc [252 Kb] (завантажень: 281)

Про доступ до публічної інформації
Закон України
zakon.doc [121.5 Kb] (завантажень: 213)
 
   
 

Партнери сайту


МагаполисБизнес-атлас Кременчука
 
Медіа-центр "Репортер"
Тел. для пропозицій: (0536)780879
Разробка сайту web-студія СтроимWeb
Використання опублікованої на сайті інформації у будь-якій формі можливе виключно з посилання на сайт http://rkr.in.ua. Обов’язковим є також посилання у вигляді гіперссилки на сайт «Репортер» http://rkr.in.ua, відкритої для пошукових систем, під час цитування інформації сайту з інших ресурсів.