
Мрія Усцова – голова Кременчуцької міськрайонної «Просвіти» імені Тараса Шевченка. В національно-патріотичних організаціях – з початку 90-х, від часу першої української оксамитової революції. Свого часу була помічником-референтом народного депутата України від Кременчука Віктора Терена. Працювала головою ради громадськості мікрорайону. Але завжди більше цікавилася збереженням народних традицій та мистецтва, ніж політикою. Багато років очолювала «Жіночу громаду Кременчука». Нині – в якості волонтера збирає допомогу для бійців АТО.
- Ми пішли на мітинги в Кременчуці з перших днів. Особливо багато кременчужан вийшло на протести, коли побили студентів на Майдані. Ми, пенсіонери, в основному зараз дивимося телебачення. Здоров’я такого, щоб їхати до Києва, немає. Але коли отих дітей почали розганяти, знаєте, це найбільше вразило…
А ще мене дуже вразило, коли в Києві загинув ото перший хлопець із Небесної сотні Сергій Нігоян. Його вбили 22 січня, якраз на День соборності України… Я так плакала! Це ж наші діти! Навіть онуки… Моєму онукові старшому вже 26 років. А це ж ще зовсім дитина… І як він натхненно читав Шевченка… Знаєте, не кожен артист навіть так прочитає.
Після його загибелі я знайшла в Кременчуці вірменську громаду. Познайомилася з ними отут на Майдані.
Вони весь час ходили на мітинги, підтримували революцію. Одну жінку з цієї громади я попросила, щоб прочитала Шевченківський «Заповіт» вірменською. А вона каже: «Куди мені? Я вже хвора, ось познайомлю Вас з дуже хорошою людиною».
То був Гайк Джеванович – він такий чудовий, відразу відгукнувся на це прохання. (До речі, йому довелося пережити те, що нині мешканцям Донбасу, він в 90-х втікав він війни з Вірменії). Гайк Джеванович розмовляє в побуті російською, але з великою повагою ставиться до української мови, читає нею, розуміє. І він же знайшов хлопця зі своєї громади, який дуже гарно читає вірші українською. Цей хлопець навчається в льотному коледжі. Згодом цей хлопець Карен виступав, читав Шевченка, це було так зворушливо… Вірмени навіть усією громадою приходили до пам’ятника Тарасу Шевченку, я їх запрошую на наші патріотичні заходи.
Мені також довелося познайомитися з керівником міської вірменської громади. Він уже дідусь старенький, але мені так сподобалося, з якою пошаною до нього усі ставляться. Як це важливо – коли люди шанують своїх старійшин.
Кременчуцька вірменська громада зібрала кошти для родини Сергія Нігояна. Поїхали до Києва, зустрілися з його батьками, дуже людяні, дружні люди.
Розмову вела Юлія Билина
___________________________
Ініціатива реалізовується в рамках програми підтримки місцевих ініціатив проекту «AlternEd. Альтернативна освіта для ініціатив соціальних змін на місцевому рівні» громадської організації Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр «Європейський клуб» за підтримки Європейського фонду за демократію.