Репортер » Новини » У Кременчуці брати Капранови розповіли про свій погляд на історію України

У Кременчуці брати Капранови розповіли про свій погляд на історію України

30-10-2013, 16:07
 (голосів: 0)
У Кременчуці брати Капранови розповіли про свій погляд на історію України
Не нещасна ненька, ворогами вічно замучена, а земля воїнів і героїв. Такою є образ України у новій книзі фахових кібернетиків, презентація якої днями відбулася у Кременчуці. До того ж, татари й половці для українців – не вороги-завойовники, а союзники у боротьбі за державний суверенітет…

«Як повинна почуватися на уроці історії чи української літератури татарська дитина, коли читає, що її предки – людолови?» – це одне з питань, що прозвучало з уст Віталія Капранова, відомого письменника і видавця на зустрічі з майбутніми колегами – студентами, які опановують спеціальність «Видавнича справа» у Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського.

Спочатку було слово…

У Кременчуці брати Капранови розповіли про свій погляд на історію України
Разом із братом-близнюком Дмитром він приїхав до Кременчука презентувати свою книжку «Мальована історія Незалежності України». Ця книга – незвичайна, як і її автори. Бо передбачає зовсім новий, прагматичний погляд на історію України. Брати Капранови підкреслюють: писали виключно про шлях нашого народу до державності: «Ми відмовилися від будь-яких оцінок, політичних трактувань історії. Єдине потрактування, яке ми собі дозволили: чи це працювало на незалежність України, чи ні. Все, крапка. Якщо була Українська РСР, то вона була, якщо було Королівство Галичини і Володимирії майже півтори сотні років, то воно теж було. Це дозволило нам внести до переліку усі держави, які існували на території сучасної України. Вони так чи інакше є нашими попередниками. На їхніх плечах стоїть сучасна Україна».
За версією Капранових, спроб побудувати державу на території сучасної України було не так уже й мало – до двох десятків. Тут і скіфи, і навіть половецьке ханство. Родом із степів Миколаївщини, письменники досить ретельно підійшли до вивчення історії степової України і вважають: вітчизняною наукою ці землі недооцінені. Мовляв, часто історіографія трактує степ як безлюдну місцевість на багато століть. А між тим це – нісенітниця. На пониззі Дніпра увесь час жили люди. Версія Капранових: сучасні українці – нащадки не лише степової осілої культури землеробів, але й кочівників-степовиків. «Звідки взялося слово «кіш»? Виявляється, воно половецького походження. Так само, як і «курінь», – брати Капранови висувають версію, що унікальне історичне утворення – Запорізька Січ була спадкоємницею військової держави кочівників-половців.

У Кременчуці брати Капранови розповіли про свій погляд на історію України

Прагматичний погляд, що абсолютно відсікає образ змученої і затяганої ворогами «неньки» й водночас «залучає» до українського державотворення сусідні з українцями народи, можливо, викликаний тим, що Віталій та Дмитро Капранови мають вищу освіту за фахом “Технічна кібернетика”. (« Вчилися запускати балістичні ракети та збивати ворожі літаки. На щастя, ці наші вміння не знадобилися…», – напишуть згодом у біографії). Письменники не приховують: їхній погляд на історію – не ноу-хау. Вони лише синтезували знання, накопичені попередниками. І хоча брати Капранови підкреслюють: їхня книга – літературний, а не науковий твір, до написання історії вони підійшли ретельно – спиралися на відомі наукові авторитети: М.Грушевського та Д.Яворницького і в якості консультантів мали провідних фахівці галузі. Але, окрім того, вони вирішили для написання історії нашого народу залучити східні джерела. Праці відомих кримсько-татарських істориків неабияк доповнили знання про, здавалося б, загальновідомі речі.

«Наша історіографія, а ще більше література малює із кримського татарина образ такого собі урки, – говорять брати Капранови. – Були такі орди страшні, набігали, усіх забирали, полонили… Уявіть собі, як почувається дитина кримського татарина, коли читає це у школі. Що вона мусить думати? У її батька-татарина є два виходи: або іти з’ясовувати стосунки з автором підручника, або створити підручник для кримських татар, у якому б запорізькі козаки були «абсолютним злом», бо вони робили набіги на Бахчисарай, на прикордонні землі, руйнували мечеті… І ми вирішили: треба розібратися з цією проблемою». Вирішення проблеми знайшли цілком прагматичне: якщо кримські татари зараз для української державності – найменш проблемний етнос, то навіщо з нього ліпити ворога? Краще записати в друзі: «Хто був союзником Богдана Хмельницького у війні з поляками під Жовтими Водами? А гетьмана Виговського у боротьбі проти московітів?» Відповідь на ці питання, до всього, ще й нівелює аргументи російських шовіністів про те, що, мовляв, Крим – «исконно русские земли». Проаналізувавши усі спроби створити державу на території сучасної України, брати Капранови дійшли висновку: на відміну від Московії, українці завжди мали демократичний устрій. Бо будь-кого зі своїх ватажків – чи то князя, чи то гетьмана вони могли не лише наділити владою, але й… вигнати, якщо не виправдовував сподівань. Сучасним нащадкам козаків треба повернути собі оцю здатність – виганяти негідників із влади, вважають письменники.

У Кременчуці брати Капранови розповіли про свій погляд на історію України
…а потім музика

Зустріч з братами Капрановими справила неабияке враження на студентів. Їхня книжка майже вмить була розкуплена. А через годину письменники влаштували справжній фурор у громадській вітальні «Простору ідей», граючи на кобзі сучасний реп.
«1300 км шляху, 14 зустрічей у 4 містах, 21 година за кермом, приблизно стільки ж на зустрічах, стільки ж на сон, решта – вільний час :):) Наддніпрянщина переплюнула перший тур Поділлям, Буковиною та Прикарпаттям. Дзен у Кременчуці незабутній – і люди, і натхнення, і місто, – все склалося докупи. Дякуємо усім, а особливо Татчину, який незримо був із нами», – таким враженнями поділилися письменники про своє турне у соціальній мережі «Facebook».

Юлія Билина

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрованний користувач
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм именем.

Хочеш коментувати новину?

Створи тему на форумі

Кожна людина, підприємство чи організація, згадана в наших публікаціях, має право на відповідь.

Надішліть листа з текстом, який би Ви хотіли оприлюднити, вказавши своє ім’я та прізвище, а також посилання на новину чи інформацію, на поштову скриньку: reporter@rkr.in.ua

Анонімні листи не розглядаються

Будемо також вдячні за доповнення чи уточнення новин

   
 

Партнери сайту

 
 
Програма Плюс
 
   
 

У вигляді календаря

«    Листопад 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

У вигляді списку

Листопад 2019 (1)
Жовтень 2019 (15)
Вересень 2019 (23)
Червень 2019 (3)
Травень 2019 (31)
Березень 2019 (1)
 
   
 

Корисні телефони

 
   
   
   
 

Курс валют

 
 
Загружаємо курс доларавід minfin.com.ua…
 
   
   
 

Скачати

 
 
Перейменовані вулиці Кременчука
pereymenovan-vulic-kremenchuka.docx [29.44 Kb] (завантажень: 328)
Заява про реєстрацію бази персональних даних
скачати безкоштовно zayava.doc [252 Kb] (завантажень: 314)

Про доступ до публічної інформації
Закон України
zakon.doc [121.5 Kb] (завантажень: 248)
 
   
 

Партнери сайту


МагаполисБизнес-атлас Кременчука
 
Медіа-центр "Репортер"
Тел. для пропозицій: (0536)780879
Разробка сайту web-студія СтроимWeb
Використання опублікованої на сайті інформації у будь-якій формі можливе виключно з посилання на сайт http://rkr.in.ua. Обов’язковим є також посилання у вигляді гіперссилки на сайт «Репортер» http://rkr.in.ua, відкритої для пошукових систем, під час цитування інформації сайту з інших ресурсів.